Zjednoczone Emiraty Arabskie - Travelon.pl Zjednoczone Emiraty Arabskie - Travelon.pl Zjednoczone Emiraty Arabskie - Travelon.pl Zjednoczone Emiraty Arabskie - Travelon.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Transport

(Strony) > > > Transport

Tam i Z Powrotem

Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samolot. W ZEA znajduje się sześć międzynarodowych lotnisk (Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Fujairah, Ras al-Khaimah, Dubaj), z których najnowocześniejszym portem jest Abu Dhabi. Obecnie bilety lotnicze do tego kraju można zakupić praktycznie we wszystkich liniach lotniczych. Istnieje możliwość skorzystania z lotów czarterowych, w przypadku wyboru urlopu z biurem podróży. LOT nie ma obecnie bezpośrednich połączeń z Warszawy.

Po Przylocie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Tuz po wylądowaniu i kontroli paszportowej musimy wypełnić białą tzw. "kartę pobytu“, a przy odlocie czerwoną „kartę wyjazdu“. Większość hoteli zapewnia bezpłatny transfer z lotniska do hotelu. Tam w recepcji tuz po przyjeździe należy zdeponować paszporty, które otrzymamy dopiero tuż przed odjazdem. Jednak w przypadku potrzeby, możemy je otrzymać na nasze wyraźne żądanie. Do poruszania się po tym kraju wystarczy jedynie kopia wizy.

Wizy

Mieszkańcy Rzeczpospolitej Polskiej muszą posiadać ważną wizę. Można ja załatwić za pośrednictwem biura podróży lub w najbliższej ambasadzie ZEA, która znajduje się w Wiedniu lub Berlinie. Jej załatwienie trwa do trzech tygodni, ale w wyjątkowych przypadkach możliwe jest wystawienie tego dokumentu w ciągu dwóch dni. Kopię wizy należy okazać po przylocie do ZEA urzędnikowi imigracyjnemu, który na tej podstawie wyda nam pozwolenie na pobyt. Wiza turystyczna uprawnia do przebywania na terenie ZEA do 30 dni (nie ma możliwości przedłużenia jej okresu ważności) oraz jest ważna 60 dni od daty wystawienia i uprawnia do jednorazowego przekroczenia granicy na lotniskach w Dubaju, Sharjah, Abu Dhabi i Ras Al Khaimah oraz na lądowym przejściu granicznym w Hatta (Oman). Opłata za jej wydanie wynosi od 120 zł (w pakiecie z biletem lotniczym) do 656 zł (indywidualna).

Ostrzeżenia: jeżeli w Państwa paszporcie znajduje się izraelska wiza, to według oficjalnych zasad nie przyznane zostanie prawo wjazdu do ZEA. W celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w nowy paszport.

Podróżowanie po Emiratach

Autem

To zdecydowanie najprzyjemniejsza forma podróżowania. Wypożyczalnie samochodów znajdują się dosłownie na każdym kroku i ze zdobyciem odpowiedniego pojazdu nie będzie najmniejszych problemów. Do wypożyczenie niezbędne będzie międzynarodowe prawo jazdy, paszport i międzynarodowa karta płatnicza – w przypadku konieczności zapłacenia mandatu. Jeżeli nie będą mieli Państwo przy sobie karty płatniczej, to wówczas istnieje potrzeba wpłacenia depozytu. Wyciąg z policyjnych kartotek przychodzi w tym kraju często po kilku miesiącach, więc na zwrot pozostałej kwoty zaliczki często trzeba będzie czekać bardzo długo. Na drogach kierowcy zachowują się prawidłowo, więc należy zwracać większa uwagę na przestrzeganie przepisów niż to bywa w Europie.

Transport Publiczny

Pomiędzy poszczególnymi Emiratami nie funkcjonuje regularny transport autobusowy. Z miasta do miasta można dojechać w większości przypadków jedynie w granicach Emiratu. W mniejszych Emiratach spotkać można minibusy na 14 pasażerów. Najczęściej w miastach i poza nimi korzysta się z taksówek.

Orientacja

Oznakowanie kierunków w większości jest dobre. Nazwy ulic dwujęzyczne – arabskie i angielskie, ale często mogą się one bardzo różnić!

Najnowsze informacje...

13.07.2010 Metro w Dubaju
01.12.2009 Międzynarodowy festiwal filmowy Abu Dhabi
03.11.2009 Projekt "The World“

Ostatnio na forum...

11.12.2011 Ceny w duty free
11.12.2011 Ramadan
11.12.2011 Jeszcze jedno miasto
07.08.2009 Dlaczego Emiraty?
27.01.2009 ZEA i alkohol?

Najnowsze zdjęcia...

imperium arabsk
widok z góry
kompleksy
imponujące budo
wieżowce